Menü Kapat

Havalandırma Kanalı (Duct) Nedir ?

Havalandırma kanalları, havayı dağıtmak ve/veya çıkarmak için ısıtma, havalandırma ve iklimlendirmede (HVAC) kullanılan geçitlerdir. Gerekli hava akışları, örneğin besleme havası, dönüş havası ve egzoz havasını içerir. Bu nedenle; hava kanalları, kabul edilebilir iç hava kalitesinin yanı sıra termal konfor sağlamanın bir yöntemidir.

Materyaller

Kanallar aşağıdaki malzemelerden yapılabilir:

Galvanize Çelik

Galvanizli yumuşak çelik, kanal yapımında kullanılan standart ve en yaygın malzemedir çünkü bu metalin çinko kaplaması paslanmayı önler ve boyama maliyetini ortadan kaldırır. Yalıtım amacıyla, metal kanallar tipik olarak yüzlü fiberglas örtülerle (kanal astarı) kaplanır veya fiberglas örtülerle (kanal sargısı) harici olarak sarılır. Gerektiğinde çift cidarlı kanal kullanılır.

Dikdörtgen kanal sistemi genellikle özel metal atölyeleri tarafından üretilir. Kullanım kolaylığı için, çoğunlukla 4 bölüm (veya eklem) halinde gelir. Yuvarlak kanal, doğru şekillendirme kalıbını kullanarak neredeyse her çapta ve uygun herhangi bir uzunlukta yuvarlak kanal yapabilen sürekli bir spiral şekillendirme makinesi kullanılarak yapılır.

Alüminyum

aluminyum ducting ile ilgili görsel sonucu
Alüminyum kanal yapısı hafiftir ve kurulumu hızlıdır. Ayrıca, özel kanal şekilleri sahada kolayca üretilebilir. Parçalar tipik olarak 45° ‘de kesilir, farklı bağlantı parçalarını elde etmek için gerekirse bükülür ve son olarak tutkalla birleştirilir. Alüminyum folyo dış yüzeyinin kesildiği tüm dikişlere alüminyum bant uygulanır. Çeşitli kurulum gereksinimlerine uyacak çeşitli flanşlar mevcuttur. Tüm iç derzler sızdırmazlık maddesi ile kapatılmıştır. Alüminyum ayrıca yuvarlak spiral kanal yapmak için kullanılır, ancak galvanizli çelikten çok daha az yaygındır.

Poliüretan ve Fenolik İzolasyon Panelleri (Ön İzolasyonlu Hava Kanalları)

POLİÜRETAN KANAL ile ilgili görsel sonucu
Geleneksel olarak, hava kanalları, önce yerleştirilen ve ardından yalıtımlanan sac metalden yapılır. Bir sac metal üretim atölyesi, galvanizli çelik kanalı imal edecek ve kurulumdan önce kanal sargısı ile yalıtacaktır. Bununla birlikte, rijit yalıtım panellerinden üretilen kanal sistemi, başka bir yalıtıma ihtiyaç duymaz ve tek adımda kurulabilir. Hem poliüretan hem de fenolik köpük paneller, her iki tarafta fabrikada uygulanan alüminyum kaplamalarla üretilmektedir. Alüminyum folyonun kalınlığı, iç mekan kullanımı için 25 mikrometre ile harici kullanım veya daha yüksek mekanik özellikler için 200 mikrometre arasında değişebilir. CFC, HCFC, HFC ve HC gazları yerine su ve CO2 kullanımıyla köpürme işleminin elde edildiği su ile formüle edilmiş bir panel de dahil olmak üzere çeşitli sert poliüretan köpük panelleri mevcuttur. Sert poliüretan veya fenolik köpük panel üreticilerinin çoğu, yukarıda bahsedilen gazlar yerine köpükleştirici madde olarak pentan kullanır. Sert bir fenolik yalıtım kanalı sistemi, UL 181 Güvenlik Standardına göre 1. sınıf hava kanalı olarak listelenmiştir.

Esnek Kanallar

flexible hose gökser ile ilgili görsel sonucu
Esnek kanallar, tipik olarak bir metal tel bobin üzerinde esnek plastikten yapılır. Çeşitli konfigürasyonları vardır. Amerika Birleşik Devletleri’nde yalıtım genellikle cam yünüdür, ancak Avustralya gibi diğer pazarlarda ısı yalıtımı için hem polyester elyaf hem de cam yünü kullanılır. İzolasyonu koruyucu bir tabaka çevreler ve genellikle polietilenden veya metalize PET’ten oluşur. 4 inçten 18 inç büyüklüğe kadar değişen çaplarda mevcuttur, ancak en yaygın kullanılanları 6 “- 12” arasında değişen boyutlardır.

Esnek kanal, besleme havası çıkışlarını rijit kanala bağlamak için çok uygundur. Genellikle uzun fermuarlı bağlarla veya metal bantlarla tutturulur. Bununla birlikte, basınç kaybı diğer kanal türlerinin çoğundan daha yüksektir. Bu nedenle, tasarımcılar ve montajcılar, kurulu uzunluklarını kısa tutmaya çalışır. Esnek kanallarda bükülmelerden kaçınılmalıdır. Bazı müşteriler, HVAC sistemlerinin dönüş havası kısımlarında esnek kanal kullanmaktan kaçınmayı tercih eder, ancak esnek kanal orta derecede negatif basınçları tolere edebilir. UL181 testi, 200 Pa’lık bir negatif basınç gerektirir.

Kumaş Kanal

Kumaş kanal, aslında bir hava dağıtım cihazıdır ve koşullandırılmış hava için bir kanal olarak tasarlanmamıştır. Kumaş kanal terimi bu nedenle biraz yanıltıcıdır; kumaş hava dağılım sistemi daha kesin bir isim olacaktır. Bununla birlikte, çoğu zaman sert kanal sisteminin yerini aldığı için, onu basitçe bir kanal olarak algılamak kolaydır. Genellikle polyester malzemeden yapılan kumaş kanallar, belirli bir alanda şartlandırılmış havanın geleneksel bir kanal sisteminden daha eşit dağılımını ve harmanlanmasını sağlayabilir. Havalandırmalı veya delikli olarak da üretilebilirler.

Kumaş kanallar çeşitli renklerde, serigrafi veya diğer dekorasyon biçimleri için seçeneklerle veya gözenekli (hava geçirgen) ve gözeneksiz kumaşta mevcuttur. Hangi kumaşın uygun olduğu (yani hava geçirgen olup olmadığı), uygulamanın yalıtımlı bir metal kanal gerektirip gerektirmeyeceği dikkate alınarak belirlenebilir. Nemi yok eden malzeme, bina sakinleri için daha sağlıklı olabilir. Gözenekli malzeme aynı zamanda tozu ve havadaki diğer kirleticileri uzaklaştırdığı için daha az bakım gerektirme eğilimindedir.

fabric ducts ile ilgili görsel sonucu
% 50’den fazla geri dönüştürülmüş malzemeden yapılmış kumaş da mevcuttur, bu da yeşil ürün olarak onaylanmasına olanak tanır. Malzeme aynı zamanda alev geciktirici de olabilir, bu da kumaşın hala yanabileceği ancak ısı kaynağı çıkarıldığında söneceği anlamına gelir.

Kumaş kanallar, tavanlarda veya gizli tavan arası alanlarda kullanım için derecelendirilmemiştir. Ancak yükseltilmiş döşeme uygulamalarında kullanılacak ürünler mevcuttur. Kumaş kanal sistemi genellikle diğer geleneksel kanallardan daha hafiftir ve bu nedenle binanın yapısına daha az baskı uygular. Daha düşük ağırlık, daha kolay kurulum sağlar. Kumaş kanalların çalışması için minimum belirli aralıkta hava akışı ve statik basınç gerekir.

PVC Düşük Profilli Kanallar

pvc low profile ducting ile ilgili görsel sonucu
PVC düşük profilli kanallar, çelik düşük profilli kanala uygun maliyetli bir alternatif olarak geliştirilmiştir. Düşük profilli kanallar 2005 yılından beri apartman ve otel havalandırmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Düşük profilli kanal sisteminin büyümesi, maliyeti düşürme çabasıyla tavan boşluklarındaki kullanılabilir alanın azalması nedeniyle önemli ölçüde artmıştır. 2017’deki Grenfell Tower yangınından bu yana, uyumlu olmayan yapı malzemelerinin keşfedilmesinde bir artış oldu; birçok PVC düşük profilli kanal üreticisi, uygunluğu elde etmek veya sürdürmek için mücadele etti ve bazı inşaat projeleri, daha pahalı çelik seçeneğini kullanmaya geri dönmek zorunda kaldı.

Su Yalıtımı

Hava şartlarına maruz kalan dış kanallar için kaplama, alüminyum veya alüminyum / çinko alaşımı ile kaplanmış çelik sac, çok katmanlı bir laminat, fiber takviyeli bir polimer veya başka bir su geçirmez kaplama olabilir.